• Kompetencja Kluczowe

• Kompetencje kluczowe.

W latach 2009 – 2012 w Szkole Podstawowej im. H. Sienkiewicza
          w Kisielicach był realizowany, nadzorowany przez Uniwersytet Przyrodniczo Humanistyczny w Siedlcach projekt „Kompetencje kluczowe drogą twórczego rozwoju”.

W ramach projektu odbywały się zajęcia:

• artystyczne (28 godzin w semestrze),
          • językowe (język angielski, 21 godzin w semestrze),
          • przyrodniczo-matematyczno-techniczne (28 godzin w semestrze).

Poza zajęciami uczniowie klas VI na zakończenie każdego roku uczestniczyli
          w dwóch (w 100% sponsorowanych) wycieczkach. Jedna obligatoryjnie do Filcharminii Narodowej w Warszawie, trasę drugiej można było uzgodnić z „uniwersytetem”. Nasi uczniowie w kolejnych latach byli na wycieczkach: 1) Łeba – Gdańsk, 2) rejs po kanale Elbląskim – Frombork, 3) Centrum nauki Kopernik w Warszawie. Ponadto na zakończenie każdego roku na etapie szkolnym, wojewódzkim i regionalnym odbywały się przęglądy artystyczne i „olimpiady techniczne”. W roku szkonym 2010/2011 reprezentacja szkoły uczestniczyła w regionalnym przeglądzie artystycznym z przedstawieniem „Bal czarownic”, które bardzo podobało się jurorom i publiczności. W minionym roku przygotowano przedstawienie „Mazury cud natury”. Oba przedstawienia mogli zobaczyć również mieszkańcy Kisielic w ramach obchodów Dni Kisielic. Co roku mieliśmy swoją reprezentację na „olimpidach technicznych”, na etapie regionalnym. Organizator zadbał o to by wysiłek dzieci był nagradzany za każde osiągnięcie fundując uczniom cenne nagrody (cyfrowe aparaty fotograficzne, odtwarzacze MP3 i telefony komórkowe – finaliści regionalnej „olimpiady technicznej”). Ponadto szkoła otrzymywała dofinansowanie w kwocie 50 zł na ucznia w każdym semestrze, za które mogła zakupić materiały niezbedne do realizacji projektu.

W projekcie uczestniczyło co rocznie około 2500 uczniów z 4 województw (warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego i lubelskiego). Z naszej szkoły w roku szkolnym:

• 2009/10 uczestniczyło ok. 113 uczniów (klasy VIa,b,c i Vabc),
          • 2010/11 uczestniczyło ok. 102 uczniów (klasy VI a,b,c, i Va,b)
          • 2011/12 uczestniczyło ok. 40 uczniów. (klasy VI a,b)

W projekcie pracowali również nauczyciele: p. Beata Lejmanowicz, Kamila Rachowicz, Katarzyna Pokorska, Bożena Mańka, Marceli Saremba, Marek Grzonkowski i jako koordynator Adam Mańka.